17 Ağustos 2018, Cuma

SNSM Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ile Hayallerinize Kavuşun!

Avustralya'ya gidecek öğrenciler tarafından Sıklıkla Sorulan Sorular

Eşimi ve/veya çocuğumu beraberimde getirebilir miyim?
Yabancı öğrenciler için "aile üyeleri" kavramı eş (de facto eş de buna dahil), 18 yaşından küçük ve evlenmemiş çocuklar ve gelişten sonra üç ay içerisinde evlenmeyi düşünülen nişanlıyı kapsamaktadır.

Genellikle, vize başvurunuzda onları da dahil etmeniz durumunda aile üyeleri de sizinle birlikte Avustralya'ya gelebilir. Tıbbi bir kontrolden geçmeleri ve sağlık sigortasına sahip olmaları gerekmektedir. Ancak, Türkiye non-gazetted bir ülke olduğu için, eğitim süreniz 1 yıldan az olduğu takdirde aile üyeleri sizinle birlikte gelemezler.

Öğrenci vizesi başvurunuzda olmayıp da size sonradan katılmak isteyen aile üyeleri Avustralya'ya girebilmek için ayrı bir vize başvurusunda bulunmak zorundadırlar. 
Çalışma izni olan aile üyeleri haftada 20 saatten fazla çalışamazlar. 

Yabancı öğrenciler için sağlık kontrolleri ve Sağlık Sigortası nasıl yapılmaktadır?
Öğrenci vizesi için başvuruda bulunan yabancı öğrencilerden ve halihazırda Avustralya'da bulunup da öğrenci statülerini uzatmak niyetinde olanlardan, Avustralya'nın yüksek sağlık standartlarına uyduklarını ispat etmek üzere sağlık kontrollerinden geçmeleri istenebilir. Bunlar, Avustralya hükümeti tarafından onaylanmış sağlık görevlileri tarafından yapılmalı ve göğüs röntgenini de içermelidir.

Genelde, departman görevlisi başvuruda bulunan öğrencinin önce diğer tüm kriterleri yerine getirmesini ve sonra sağlık kontrolüne gelmesini ister. Bazı durumlarda ise önce sağlık kontrolünden geçmesi istenebilir. Başvurunun onaylanması için son karar, sağlık kontrollerinin sonucu alınmadan verilmez.

Yabancı öğrenci vizesinin bir gerekliliği olarak öğrenci ve ona eşlik eden aile bireyleri, Avustralya'da bulunacakları tüm süreyi kapsayacak bir sağlık sigortası yaptırmak zorundadırlar. Bu sağlık sigortasına sahip olabilmek için öğrenci kendisi ve kendisine eşlik eden aile bireyleri için OSHC primlerini de ödemelidir. Bu konuda detaylı bilgi için Sağlığınız ve Siz bölümüne bakabilirsiniz. 

Tescilli (onaylı) kurs ne demektir?
Avustralya hükümetince, yabancı öğrencilere eğitim sağlaması tescil edilmiş bir okulca sunulan eğitim/öğretim kursudur. Eğitim, Öğretim ve Gençlik Departmanı (DETYA) bu konuda daha detaylı bilgi sunabilir

Ailem beni Avustralya'da ziyaret edebilir mi?
Avustralya'da bulunan öğrencileri ziyaret etmek isteyen aile bireyleri, turist vizesine başvurmalıdır. 

Okulumu (education provider) değiştirebilir miyim?
1 Aralık 1998'de yapılan bir değişiklikle, öğrencilerin DETYA'dan transfer izni gelmediği takdirde ilk kayıt yaptırdıkları okulda en az ilk 12 ayı (kursun 12 aydan kısa olması durumunda tamamını) geçirmek zorunda oldukları belirtildi. Bir transfere yalnızca istisnai durumlarda izin verilebilir.

İlk 12 ay içerisinde okulunu (kursunu) değiştirmek isteyen öğrenciler DETYA'ya bir başvuru yapmak zorundadırlar. Okulun eğitim sağlayamamasından kaynaklanan bir mecburi değişim haricindeki durumlarda öğrenci 120 AU$lık bir ödeme yapmak zorundadır. 

Avustralya'da kalacağım süreyi uzatabilir miyim?
Tabii ki uzatabilirsiniz. Ancak bunun için, vizenizin süresi dolmadan yeni bir vize için başvuruda bulunmalısınız. Vizenizin şartlarını değiştirmeden sadece süre uzatımı için başvuruda bulunursanız form 157Y'yi kullanmalısınız. 

Avustralya'yı terk edip tekrar girebilir miyim?
Geçerli bir vizeye sahip olduğunuz takdirde Avustralya'yı terk edip tekrar giriş yapabilirsiniz. Çok girişli bir vizeye sahip olmadan ülkeyi terk ettiğinizde bulunduğunuz ülkeden tekrar başvuruda bulunmalı, ücretini ödemeli ve gerekli vize şartlarını yerine getirmelisiniz 

Yaşla ilgili herhangi bir sınırlama var mı?
Genellikle, non-gazetted bir ülkenin vatandaşı olmanız ve 35 yaşını geçmeniz durumunda İngilizce kursları da dahil sadece resmi sertifikasız* kurslara kabul edilebilirsiniz. Ancak yine de şu şartlara uyuyor olmanız gerekmektedir:

•  Memleketinizden resmi bir finansman desteğiniz varsa, VEYA

•  İngilizce dil hakimiyetini arttırmak isteyen bir İngilizce öğretmeniyseniz. Bu durumda, zaten İngilizce'de iyi bir hakimiyetiniz olması beklenir ve ancak ileri düzey bir İngilizce kursuna kayıt yaptırabilirsiniz. Ayrıca, sahip olduğunuz İngilizce düzeyini, daha fazla İngilizce eğitimi almanızın sizin İngilizce öğretiminize yapacağı katkıyı ve döndüğünüzde İngilizce öğretmeye devam edeceğinizi kanıtlamanız gerekmektedir. VE

•  Alacağınız eğitimin, ülkenizdeki işinize katkıda bulunacağını kanıtlamanız gerekmektedir.

* Sertifikasız kurs; İngilizce çalışmaları da dahil olmak üzere yabancı öğrenciler için verilen bu kurslar sonrasında resmi herhangi bir derece/diploma/sertifika alamazsınız.

Bu alana

reklam

verebilirsiniz

Bu alana

reklam

verebilirsiniz

Bu alana

reklam

verebilirsiniz

Tüm sorularınız ve Detaylı Bilgi için Bize Ulaşın
Tel: (0232) 446 77 34 – e-mail: snsm@snsm.com.tr