17 Ağustos 2018, Cuma

SNSM Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ile Hayallerinize Kavuşun!

Avustralya'da Eğitim Sistemi ve Avantajları

 

Avustralya'da Eğitim Sistemi

Avustralya'da eğitim sistemi beş bölümden oluşur:

1. İlk ve orta dereceli okullar
2. Yüksek eğitime hazırlık
3. ELICOS kurumları: Yabancı öğrenciler için İngilizce dil öğrenimi verir.
Ayrıca özel İngilizce dil okulları ve birçok üniversitenin kendi İngilizce dil kurumları vardır.
4. TAFE: Devletin Teknik ve Yüksek Öğrenim kurumlarıdır, ve özel sektörün işbirliği ile staj sistemli mesleki eğitimi sağlar.
5. Üniversiteler

Avustralya'da Eğitim Yılı

Avustralya'da eğitim yılı Kuzey yarımküreden farklı olarak Şubatta başlar. Haziran ayinda Türkiye'de eğitim yılını tamamlamış öğrencilere bu 6-7 aylık ara İngilizce bilgilerini tazelemeye iyi bir fırsat yaratmaktadır.
Şubat ayından Aralık ayına süren eğitim yılında birçok kurs için son başvuru tarihleri Ekim ayı içerisindedir.
Bazı üniversite ve meslek okulları ayrıca sömestir arasında da öğrenci alır. İngilizce dil kurslarının tarihleri esnektir, bazen aylık bile olmak üzere sık sık yeni kurs dönemleri başlar.

 

Avantajlar

Neden Avustralya'da eğitim?

Avustralyanın okulları, yüksekokulları ve üniversiteleri her yıl artan sayıda yabancı öğrenci kabul ediyor. Geçen yıl Avustralya'da okuyan yabancı öğrenci sayısı 150.000'i aşıyordu.

Avustralya eğitiminin sağladıkları:

Yüksek standartta, uluslararası tanınan diplomalar
Uygun eğitim ve yaşam masrafları (ABD ve Ingiltere'den oldukça düşüktür)
Güvenli, sıcakkanlı ve enerjik bir ortam
Geniş kapsamlı dil ve belli başlı bilim dallarında teknik, lisans ve yüksek lisans programları

Üniversite ve yüksek okullarımız uluslararası öğrencilerimizin ihtiyaçlarına duyarlılık gösterir:

- Avustralya'da bulunan kurumlar öğrencilerinin kültürel ve dini ihtiyaçlarına duyarlıdır, ve yeni ortamlarına uyum sağlamalarında destek olurlar
- Avustralya suç ve politik huzursuzluğun en düşük düzeyde olduğu, güvenli bir ortam sağlar
- Avustralya dünyanın en uyumlu çok kültürlü toplumlarından biri olup, insanlarımız sıcakkanlı, açık fikirli ve cana yakındır
- Öğrencilerin eğitim gördükleri süre içerisinde, çalışma olanakları da vardır. Okul dönemleri boyunca haftada 20 saat, tatillerde tam gün çalışabilirler. - Öğrenciler eğitim görmeye başlar başlamaz çalışma izni kazanmış olurlar.

- Avustralya kanunları yabancı öğrencilere sunulan kursların yüksek standartta olmasını temin eder ve kurs ücretlerini garanti altında tutar. Yabancı öğrencilere yönelik kursların mutlaka onaylı ve kayıtlı olmaları gerekmektedir.

 

Avustralya'da üstün eğitim
Avustralya üniversitelerinin, meslek okullarının ve diğer okulların en önemli özelliklerinden biri araştırma konusunda ulaşılan yüksek standart ve çeşitliliktir. Çoğu üniversitelerde görevli olan Avustralyalı araştırmacılar 1989 - 1994 yılları arasında tüm dünyada yayınlanan bilimsel araştırmalarının %2.5'uğuna imza atmışlardır. Avustralya nüfusunun sadece 19 milyon olduğunu düşünürseniz, bu çok önemli bir başarıdır.

 

Avustralya'da araştırmanın gücü:
- Merak uyandıran, stratejik araştırmalara odaklanma
- Önemli para miktarlarının rekabetçi bir ortamda tüm üniversitelere dağılması
- Çok çeşitli para kaynakları
- Endüstri, bilim kuruluşları ve üniversiteler arasında işbirliğine verilen önemden gelir.

 

Avustralyalı bilim adamları başlıca fizyoloji, tıp, kimya ve fizik dallarında olmak üzere yedi kez Nobel Ödülüne layık görülmüştür.
Avustralya'nın madencilik, zıraat, güneş enerjisi, fotonik, bioteknoloji, aviyonik ve çevre teknolojisi gibi çeşitli alanlardaki uzmanlığı ise dünyaca kabul edilmektedir.
Avustralya uluslararası öğrencilere kaliteli bir öğrenim sağlama konusunda eskiye dayanan, gelişmiş bir geleneğe sahiptir.
İşverenler Avustralya'da öğrenim görmüş kişilerde hem mükemmel İngilizce bilgisi hem de daha bağımsız ve stratejik düşünce sahibi bir karakter bulurlar. Öğrenciler öğrenimleri boyunca hocaları ile yakın bir ilişki içerisinde olup, az öğrenciye çok hoca sayısının sağladığı avantajları tadarlar.
Avustralya'da aldığınız diploma size hayatınızda o bir adım öncülüğü verecektir. Modern özellikler ve tüm teknolojik yeniliklerle donanmış kampüsler Avustralya'da okuduğunuz süreci unutulmaz bir tecrübeye dönüştürecektir.

Avustralya'da TAFE Sistemi

1) Avustralya'daki TAFE sistemi kimlere yöneliktir?
Yeni bir kariyer başlangıcı yapmak isteyenler
Mevcut kariyerlerinde ilerlemek veya uzmanlaşmak isteyenler
Üniversite öğrenimine pratik beceriler katmak isteyenler
Sonrasında üniversite öğrenimi görmek isteyenler.

2) Bize Avustralya'daki TAFE sistemi ile ilgili biraz bilgi verebilir misiniz?
Avustralya'nin TAFE sistemi, farklı bir kariyer imkanı sağlamak için mesleki eğitim veren kuruluşlardan oluşur.
Avustralya mesleki eğitim seçenekleri, çok sayıda mesleğe giriş yapmak için kabul edilmektedirler. Bu şekildeki bir mesleki eğitim özellikle herhangi bir sektörde iş idaresi becerileri kazanabilmek için çok elverişlidir. Bunların içinde otel yönetimi, uluslararası ticaret, kriz yönetimi, personel yönetimi, spor veya sanat yönetimi, ön-muhasebe, bankacılık ve KOBI yöneticiliği gibi alanları sayabiliriz. Aynı zamanda bilgisayar, mühendislik, havacılık, inşaat veya telekomünikasyon gibi uzmanlaşmaya yönelik birçok yüksek teknoloji alanında da önerilen programlar mevcuttur. Bunun yanında hayvan biyolojisi, su bilimleri, tıbbi laboratuar bilimleri, patoloji ve sağlık gibi alanlarda da yüksek kaliteli tesisler ve eğitim olanaklari bulunmaktadır .

Mesleki eğitimin pratiğe yönelik yapısı öğrencilerin okul sırasınca son gelişmelerden yararlanabilecekleri, en son ekipmanı ve tesisleri kullanabilecekleri anlamına gelmektedir. Bu okullardan mezun olan öğrencilerin birçoğu multimedia design, animasyon, film yapımcılığı, fotoğrafçılık, güzel sanatlar, moda tasarımı ve üretimi gibi alanlarda sanatsal bir kariyere başlayabilmektedirler.

TAFE okulları sadece mesleki eğitim vermekle kalmaz. Bunun yanında başlangıç düzeyinden en ileri düzeye kadar İngilizce öğrenmeniz de mümkündür.

3) TAFE sistemi ile universite sistemi birbirinden tamamen ayri midirlar?
Birçok TAFE okulunun Avustralya'daki üniversitelerle bağlantıları vardır. Bazıları bir üniversite tarafından yürütülmekte ve üniversite kampüsünü paylaşmakta, bazılarıyla yakınlarındaki üniversitelerle ittifak kurmaktadırlar. Bu bağlantılar sayesinde öğrenciler mesleki eğitim veren programları üniversiteye geçiş için kullanabilirler (pathway to university). Özellikle üniversiteye giriş için hazırlanan programlar bulunmaktadır. Şöyle ki:
# İstenilen notları tutturduğunuz takdirde üniversiteye garantili giriş sağlarlar.
# Okuduğunuz dersler üniversiteye geçişte kredi transferine izin verirler. Mesela bir TAFE programını okuduktan sonra doğrudan üniversitenin ikinci sınıfından başlayabilirsiniz.
# Bir yerine iki diploma sahibi olursunuz, TAFE diploması ve üniversite diploması.
# Bu programlara 'degree programs' veya üniversite transfer programları denir.

Bunu bir örnekle şu şekilde açıklayabiliriz:
Erol, bir senelik Bilişim Sistemleri programına (Diploma of Information Technology) kayıt olur. Derslerinden oldukça yüksek notlar alır ve üniversitede Bilgisayar Bilimleri lisans programına (Bachelor of Computing Science) girmeye hak kazanır. Bu bölüm normalde 3 senelik bir programdır. Ancak zaten TAFE okulunda benzer dersleri okumuş olduğu için, bölümdeki lisans programı için sadece 2 sene okuyarak bitirebilecektir. 3 senenin sonunda Erol toplam iki kurumdan mezun olmuş durumdadır. Bilişim Sistemleri Programı (Diploma in Information Technology) ve Bilgisayar Bilimleri Bölümü (Bachelor of Computing Science). Buna karşılık İdil doğrudan Bilgisayar Bilimleri Bölümü'ne kayıt olur. İdil ve Erol'un her ikisi de uç sene boyunca benzer dersleri okurlar. Fakat uc senenin sonunda Idil'in sadece bir okul mezuniyeti bulunurken, Erol'un iki mezuniyeti olmuş olur.

4) Özel sektörle işbirliği halinde olması, eğitimi tamamlayan öğrencilerin iş bulup yerleşmesine ne kadar imkan tanıyor?
Avustralya'da okuyan yabancı öğrenciler okullarının bitiminde mutlaka ülkelerine dönmek zorundadırlar. Ancak her öğrencinin haftada 20 saate kadar part-time, sömester tatilerinde ise full-time çalışma hakkı vardır. TAFE okullarının bircoğunda iş deneyimi ders programlarının içerisinde yer almaktadır. Mesela turizm yönetimi okuyorsanız, Avustralya'daki en büyük otellerden birinde çalışma fırsatı bulmanız büyük ihtimalle mümkün olacaktır.

5) Avustralya'da hangi kurumların TAFE programları var?
TAFE Programlarını yürüten okullar için ayrıntılı bilgi almak için lütfen SNSM Danışmanlık Hizmetleri Yurtdışı Eğitim Hizmetleri Departmanına başvurunuz

Avustralya'da Üniversite Eğitimi

EĞİTİM YILI
Avustralya'da eğitim yılı bizimkinden ve Batıdan farklı olarak Şubatta başlar. Bu nedenle Haziran ayında Türkiye'de eğitimi tamamlamış bir öğrenci için bu büyük bir avantajdır. 7-8 aylık bir boşluk olduğundan bu dönemde öğrenci Avustralya'da İngilizce veya Üniversiteye hazırlık kursu takip edebilir.
Üniversiteler Şubat ayından Aralık ayına kadar eğitime devam ederler. Bazı üniversite ve meslek okulları ayrıca sömestir aralarında da öğrenci kabul edebilir. İngilizce dil kurslarına her hafta veya her ay başlanabilir.

BAŞVURU ŞARTLARI
Avustralya'da üniversitelere giriş için kesin belirlenmiş şartlar yoktur. Her üniversite kendi standartlarını kendisi koyar ve uygun gördüğü öğrenciyi kabul eder.

Üniversiteler öğrencinin yapmış olduğu lise ve lisans eğitiminin içeriğini inceler. Bu nedenle öğrenci, lisans eğitimi yapmak istiyorsa lise not dökümü, mastır eğitimi yapmak istiyorsa 4 yıllık bölümünde aldığı derslerin dökümünü yani transkriptleri sunmak zorundadır.

Avustralya'da bir öğrenci üniversiteye başlamadan önce 12 yıl eğitim yaparken bu süre Türkiye'de 11 yıldır. Bu nedenle, Lise'den sonra öğrenci mutlaka 1 yıl üniversite hazırlık yılı okumak zorundadır.

Yüksek lisans veya MBA için ise genelde en az 1-2 yıl iş deneyimi sahibi olmak gerekebilir.

En önemli kriter ise öğrencinin İngilizce seviyesidir; Avustralya üniversitelerine girmek için en önemli kriterlerden bir tanesi de, İngilizce dilini , dersleri en az bir Avustralyalı öğrenci kadar anlayabilecek ve takip edebilecek ölçüde bilmektir. Çok iyi İngilizce bilmeyen öğrencinin, Avustralya'da herhangi bir lisans, yüksek lisans yada doktora programına katılabilmesi mümkün değildir. İngilizcesi yeterli olmayan öğrenci dilini geliştirmek için Avustralya'da özel bir dil okulunda veya üniversite kampüsünde bir dil programına katılabilir.

İstenilen Sınav Sonuçları; IELTS 6.0- TOEFL 550 (213 CBT)- TWE 4.5

HAZIRLIK YILI (FOUNDATION)
Hazırlık yılı eğitiminde temel amaç, Avustralya eğitim sistemi dışından gelen bir öğrenciye üniversite eğitimini başarılı bir şekilde tamamlaması için gerekli alt yapı derslerinin verilmesidir. Hazırlık yılı eğitimi, sosyal ve fen bilimleri gibi farklı alanlarda olabilir. Bir akademik yıl devam eden bu programda öğrenci hem akademik açıdan hem de İngilizce yeterliliği açısından Avustralya Üniversitelerinde okuyabilecek duruma gelir.

AVUSTRALYA ÜNİVERSİTELERİ VE YÖK TARAFINDAN ONAYI
Avustralya üniversitelerinin tümü Devlet Üniversitesi olduğu için ve belirli startların üzerinde eğitim verdiği için Türkiye'de YÖK tarafından onaylıdır.

AVUSTRALYA'DA EĞİTİM VE YAŞAM MALİYETİ
Avustralya'da eğitim özellikle Amerika ve İngiltere'den daha ekonomiktir.

Okul Ücretleri; Avustralya'da yüksek öğrenim paralıdır ve üniversiteler öğrencilerden öğrenim masrafları için tuition; kayıt, sağlık hizmetleri, öğrenci faaliyetleri vs. İçin yapılan idari hizmetlere karşılık da fee adı altında ücret alırlar. Avustralya'da öğrenim masrafları; sosyal bölümler için 9000-12000 Avustralya doları, bilim ve mühendislik bölümleri için 10000- 15000 Avustralya doları arasında değişmektedir.


Günlük Harcamalar; Avustralya'da eğitim gören yabancı bir öğrencinin yıllık ortalama yaşam harcaması 10000 Avustralya doları civarındadır. Bu rakamın içinde kişiye özel Harcamalar, konaklama, kitap ve ulaşım gibi maliyetleri kapsar.

Ortalama Eğitim Masrafları:

  • İngilizce: 6 ay AU$ 5500
  • TAFE: Yılda AU$ 7.500
  • Universite hazırlık: Yılda AU$ 7.500
  • Üniversite: Yılda AU$ 9.500
  • Yüksek lisans: Yılda AU$ 9.550

KONAKLAMA
Avustralya okulları öğrencileri için en uygun konaklama olanağını en ekonomik biçimde sağlar. Tüm üniversiteler oldukça modern yurtlara sahiptir. Üniversite eğitimine başlayan tüm öğrenciler yurtlarda kalabilir. Ayrıca , dileyen öğrenci özel apartman dairelerinde yaşabilir.

En popüler konaklama tarzı ise Avustralya'lı bir aile ile birlikte yaşamaktır. Bu tarz özellikle İngilizce dil eğitimi yapan öğrenciler tarafından tercih edilir.

Haftalık konaklama ücretleri; 150-200 Avustralya Doları arasındadır. Genelde yemekler bu ücrete dahildir.

ÇALIŞMA OLANAKLARI
Öğrenci vizesi ile Avustralya'da bulunan bir kişi haftada en fazla 20 saat part-time bir işte çalışabilir. Tatil dönemlerinde ise full-time çalışabilir. Ancak öğrenci olarak yapılan işlerden kazanılacak para ancak günlük cep harçlıklarını karşılar. Öğrencilere tavsiyemiz, sadece çalışarak Avustralya'da tüm masraflarını karşılayabileceklerini düşünmemeleridir. Öğrenci mutlaka okul ve konaklama ücretlerini kendisi karşılamalıdır.

 

Bu alana

reklam

verebilirsiniz

Bu alana

reklam

verebilirsiniz

Bu alana

reklam

verebilirsiniz

Tüm sorularınız ve Detaylı Bilgi için Bize Ulaşın
Tel: (0232) 446 77 34 – e-mail: snsm@snsm.com.tr